DAY EVENT ROOM
Friday, May 24 or
Saturday, May 25
1-day course
CAEP’s Airway Interventions and Management in Emergencies (AIME) Course 202
Friday, May 24 and
Saturday, May 25
2-day course
CASTED: Emergency 201
Friday, May 24
1-day course
Advanced Cardiac Life Support for the Experienced Provider Course 109
Saturday, May 25
1-day course
Advanced Cardiac Life Support for the Experienced Provider Instructor Course 109
Saturday, May 25
Half-day course (8:00 – 12:00)
Advancing Care: The Fundamentals of Quality Improvement in the Emergency Department 104
Saturday, May 25
Half-day course (12:30 – 17:00)
CAEP’s Geriatric EM Course 104
TIME EVENT ROOM
08:30 – 18:00 CONFERENCE REGISTRATION
(including the Resident and Medical Student Program)
Convention Hall Atrium
09:00 – 12:00 Simulation Olympiad Preliminary Round Argyle Suite (A1-A3)
12:00 – 13:00 Medical Students’ Lunch & Meeting 108
12:00 – 16:00 Academic Symposium on Education Convention Hall C1
13:00 – 16:00 Resident & Medical Student Program 106-107
16:00 – 17:00 Resident, Medical Student & Academic Symposium Reception Convention Hall C1
17:00 – 18:00 Academic Section Meeting 108
17:30 – 19:00 Clinician Educator Mentorship Event Convention Hall C1
TIME EVENT SPEAKERS ROOM
06:30 – 17:30 CONFERENCE REGISTRATION Convention Hall Atrium
07:00 – 08:15 Accredited breakfast symposium: DOACs in AF and VTE Patients in the ED Dr. Peter Gross, Dr. Jason Yung and Dr. Indy Ghosh (moderator) Convention Hall C1
08:30 – 09:30 Plenary: Been There, Seen it, Done it – Now What? Dr. Louis Francescutti Convention Hall C1
09:40 – 10:15 Refreshment break on exhibit floor & poster viewing Convention Hall C3 & C5
09:40 – 10:15 Moderated posters Session A: MP01, MP02, MP03, MP04
Moderator: Dr. Andrew Worster
Session B: MP05, MP06, MP07, MP08
Moderator: Dr. Catherine Varner
Convention Hall C5
10:15 – 11:45 Track 1 – Research Abstracts LO01, LO02, LO03, LO04, LO05, LO06, LO07, LO08, LO09
Moderator: Ms. Shelley McLeod
Track chairs: Dr. Andrew McRae & Dr. Justin Yan
104
Track 2 – Just the Facts 1, the Whole Facts, and Nothing but the Facts! Dr. Rob Woods, Dr. Lorri Beatty, Dr. Aaron Sibley,
Dr. Vuthana Suon
Track chair: Dr. Aaron Sibley
202
Track 3 – QI and Choosing Wisely: Why Bother at All?! Dr. Lucas Chartier, Dr. Sam Campbell, Dr. Sam Vaillancourt, Dr. Eddy Lang (moderator), Ms. Heather Patterson-Savoy
Track chair: Dr. Lucas Chartier
201
Track 4 – Trauma: Reanimated, Re-educated, Resequenced and Redesigned Dr. Rob Green, Dr. James French, Dr. Andrew Petrosoniak, Dr. Marietjie Slabbert
Track chairs: Dr. James French & Dr. Rob Green
Argyle Suite (A1-A3)
Track 5 – Psychiatry: Are Your Risk Assessments Borderline? Take it Easy! Dr. Claude Botha, Dr. Tracy Meyer
Track chair: Dr. Michael Howlett
109
11:45 – 13:00 CAEP AGM & lunch Convention Hall C1
12:00 – 13:00 Residents’ AGM & lunch 108
12:00 – 13:00 Non-member, medical student, and exhibitor lunch Convention Hall C3
13:00 – 14:30 Track 1 – Research Abstracts LO11, LO12, LO13, LO14, LO15, LO16, LO17, LO18, LO19
Moderator: Dr. Justin Yan
Track chairs: Dr. Andrew McRae & Dr. Justin Yan
104
Track 2 – CMPA Dr. Shirley Lee, Dr. Lisa Calder
Track chair: Dr. Shirley Lee
105
Track 3 – Crowding: It’s a Crowded House Dr. Taj Hassan, Dr. Alecs Chochinov, Dr. Judy Morris, Dr. David Lewis
Embedded abstract: LO10
Track chair: Dr. David Lewis
109
Track 4 – Critical Care Dr. Osama Loubani, Dr. Jennifer Hancock, Dr. Ehab Eshtaya, Dr. Sara Gray, Dr. Robert Green, Dr. Laurel Murphy
Track chair: Dr. Laurel Murphy
201
Track 5 – From Door to Morgue: Advanced Topics in Toxicology Dr. Marc Ghannoum, Dr. Matt Bowes, Dr. Osama Loubani
Track chair: Dr. Nancy Murphy
202
Track 6 – Simulation Olympiad Semi-Finals Track chairs: Dr. Erin Brennan & Dr. Catherine Patocka Argyle Suite (A1-A3)
14:30 – 15:00 Refreshment break on exhibit floor & poster viewing Convention Hall C3 & C5
15:00 – 16:30 Track 1 – Research Abstracts LO22, LO23, LO24, LO25, LO26, LO27, LO28, LO29
Moderator: Dr. Damon Dagnone
Track chairs: Dr. Andrew McRae & Dr. Justin Yan
104
Track 2 – Just the Facts 2: Hard Case, Best Kind – Just the Facts from Newfoundland Dr. Brian Metcalfe, Dr. Yogi Sehgal, Dr. Margo Wilson, Dr. Carrie Ferguson
Track chair: Dr. Margo Wilson
106-107
Track 3 – The Role of Emergency Medicine in Health Systems Change: From Canary in the Coalmine to Catalyst for Change Dr. Brendan Carr, Dr. Tanya Munroe. Dr. Shannon MacPhee,
Dr. Taj Hassan
Track chair: Dr. David Petrie
109
Track 4 – Airway Management Priorities, Pearls and Pitfalls Dr. Laura Duggan, Dr. Nick Sowers, Dr. George Kovacs
Track chair: Dr. George Kovacs
201
Track 5 – Dime Bags and Weed: Timely Tox Topics Dr. Nancy Murphy, Dr. Neil Petrie
Embedded abstracts: LO20, LO21
Track chair: Dr. Nancy Murphy
202
Track 6 – Simulation Olympiad Finals Track chairs: Dr. Erin Brennan & Dr. Catherine Patocka Argyle Suite (A1-A3)
16:30 – 17:30 Moderated Posters Wine & Cheese Research posters: MP09, MP10, MP11, MP12, MP13, MP14, MP15, MP16
Moderator: Dr. Kerstin de Wit
Education innovation posters: MP17, MP18, MP19, MP20, MP21, MP22, MP23, MP24
Moderator: Dr. Rob Primavesi
QIPS posters: MP25, MP26, MP27, MP28, MP30, MP31, MP32
Moderator: Dr. Lucas Chartier
Convention Hall C5
16:30 – 17:30 President’s Appreciation Reception Convention Hall C3
16:30 – 18:00 SONOlympiad Qualifying Round 108
18:00 – 20:00 Welcome Event Pier 21
TIME EVENT SPEAKERS ROOM
06:30 – 12:30 CONFERENCE REGISTRATION Convention Hall Atrium
07:00 – 08:15 Accredited breakfast symposium: Hidradenitis Suppurativa: How to Recognize the Disease and When to Refer Dr. Irina Turchin and Dr. Eugene Mah Convention Hall C1
08:30 – 09:30 Plenary: Unlikely, but Possible! Ms. Heather Moyse
Convention Hall C1
09:30 – 10:15 CAEP Annual Awards & Research Awards Ceremony
Convention Hall C1
10:15 – 10:45 Refreshment break on exhibit floor & poster viewing Convention Hall C3 & C5
10:15 – 10:45 Moderated posters Session A: MP33, MP34, MP35, MP36
Moderator: Dr. Jacques Lee
Session B: MP37, MP38, MP39, MP40
Moderator: Dr. Ian Stiell
Convention Hall C5
10:45 – 12:15 Track 1 – Research Abstracts LO74, LO75, LO76, LO77, LO78, LO79, LO37, LO81, LO82
Moderator: Dr. Bjug Borgundvaag
Track chairs: Dr. Andrew McRae & Dr. Justin Yan
104
Track 2 – Catch of the Day BEEM Dr. Andrew Worster, Dr. Ken Milne, Dr. Katrina Hurley, Dr. Gauri Ghate, Dr. Tracy Meyer, Dr. Justin Yan
Track chair: Dr. Andrew Worster
201
Track 3 – Geriatric EM: POCUS; Interdisciplinary Care; ACS in the Elderly Dr. Audrey-Anne Brousseau; an interdisciplinary team: Nikki Kelly (NP), Scott McCulloch (PT), John Calder (SW); Dr. Amal Mattu
Track chair: Dr. Don Melady
109
Track 4 – Interprofessional Teams: When The Rubber Hits The Road, Interprofessional Teamwork Matters! Dr. Dave Murray, Mr. Fred Wu, Dr. Alison Turnquist, Dr. James Stempien, Dr. Carlyn Denton
Track chair: Dr. Stephen Miller
106-107
Track 5 – SONOlympiad Finale Track chair: Dr. Paul Olszynski Argyle Suite (A1-A3)
Track 6 – Wellness – Not a ‘Medical Fix’ but a Way of Living Dr. Bruce McLeod, Dr. Jonathon Fowles, Dr. Rodrick Lim, Dr. Sara Gray, Dr. Jada Fitzpatrick, Dr. Louise Rang, Dr. Lisa Fischer
Track chair: Dr. Bruce McLeod
202
12:15 Free afternoon
12:30 – 13:30 Women in EM Committee Social Event (RSVP Required) 108
19:30 Resident Social The Pint
TIME EVENT SPEAKERS ROOM
06:30 – 17:00 CONFERENCE REGISTRATION Convention Hall Atrium
07:00 – 08:15 Accredited breakfast symposium: ED Doc as Master Diagnostician: Considering Rare Diseases in Repeat Patients Dr. Mark Korson and Dr. Eddy Lang Convention Hall C1
08:30 – 09:30 Plenary: The Best of Canadian EM Research – The Top 4 Abstracts PL01 – Dr. Jeffrey Perry
PL02 – Dr. Ian Stiell
PL03 – Dr. Kerstin de Wit
PL04 – Dr. Simon Berthelot
Convention Hall C1
09:40 – 10:15 Refreshment break on exhibit floor & poster viewing Convention Hall C3 & C5
09:40 – 10:15 Moderated posters Session A: MP41, MP42, MP43, MP44
Moderator: Dr. Bjug Borgundvaag
Session B: MP45, MP46, MP47, MP48
Moderator: Dr. Natalie Le Sage
Convention Hall C5
10:15 – 11:45
Track 1 – Research Abstracts LO43, LO44, LO45, LO46, LO47, LO48, LO49, LO50, LO51
Moderator: Dr. Simon Berthelot
Track chairs: Dr. Andrew McRae & Dr. Justin Yan
104
Track 2 – Emergency Care in Pregnancy Dr. Ryan Henneberry, Dr. Christopher Patey, Dr. Laurie Morrison, Dr. Osama Loubani
Embedded abstract: LO40
Track chair: Dr. Gillian Sheppard
Argyle Suite (A1-A3)
Track 3 – Everyday Leadership: How Emergency Physicians Can Be Leaders Every Shift, Every Day, as Part of Their Careers Dr. Laurel Murphy, Dr. Blair Bigham, Dr. James Rourke
Track chair: Dr. Doug Sinclair
202
Track 4 – Emergency Medical Services/Prehospital and Transport Medicine (1) Dr. Sunil Sookram, Dr. Steve Wheeler, Dr. Scott Cameron, Dr. Alix Carter, Dr. Andrew Travers, Dr. Alison Kabaroff
Embedded abstract: LO41
Track chairs: Dr. Alix Carter & Dr. David Sibley
109
Track 5 – Diagnostic Imaging (1) – PoCUS: The Speed of Sound Dr. Paul Atkinson, Dr. Michael Woo, Dr. Kirk Magee, Dr. Chau Pham, Dr. Ryan Henneberry
Embedded abstract: LO42
Track chair: Dr. Paul Atkinson
201
Track 6 – International Dr. Margo Wilson, Mr. Phil D’Entremont, Dr. Tia Renouf
Track chair: Dr. Tia Renouf
106-107
11:45 – 13:00 Accredited luncheon symposium:Assessment and Management of Acute Trauma-related Pain in the ED Dr. David Flusk and Dr. Ryan Henneberry Convention Hall C1
12:00 – 13:00 Lunch for exhibitors Convention Hall C3
13:00 – 14:30 Track 1 – Research Abstracts LO53, LO54, LO55, LO56, LO57, LO58, LO59, LO60, LO61
Moderator: Dr. Rob Woods
Track chairs: Dr. Andrew McRae & Dr. Justin Yan
104
Track 2 – Controversies in Pediatric Emergency Medicine Dr. Kathy Boutis, Dr. Arun Sayal, Dr. Kevin Chan, Dr. Mona Jabbour, Dr. Andrew Lynk, Dr. Dan Hughes
Track chairs: Dr. Shannon MacPhee & Dr. Kevin Chan
Argyle Suite (A1-A3)
Track 3 – Medico-Legal Dr. Steve Wheeler, Dr. Charlotte Crosbie, Ms. Sondra Rutman, Dr. Lisa Calder
Track chair: Dr. Steve Wheeler
201
Track 4 – Emergency Medical Services/Prehospital and Transport Medicine (2) Dr. Sunil Sookram, Dr. David Sibley, Ms. Carrie Bent, Dr. Allan Abbass, Ms. Judy Hollett, Dr. Sheldon Cheskes, Dr. Alix Carter
Track chairs: Dr. Alix Carter & Dr. David Sibley
109
Track 5 – Diagnostic Imaging (2): Beyond the Hocus POCUS Dr. David Malfair, Dr. Ryan Henneberry, Dr. Daniel Kim, Dr. Kirstin Weerdenburg, Dr. Lyle Thomas
Track chair: Dr. Lyle Thomas
106-107
Track 6 – Infectious Disease Dr. Heather Murray, Dr. James Goulding, Dr. Chris McCrossin
Embedded abstract: LO52
Track chair: Dr. Sam Campbell
202
14:00 – 17:00 Taste of Nova Scotia Pop-up Event Argyle Atrium
14:30 – 15:00 Refreshment break on exhibit floor & poster viewing Convention Hall C3 & C5
14:30 – 15:00 Moderated posters Session A: MP49, MP50, MP51, MP52
Moderator: Dr. Kerstin de Wit
Session B: MP53, MP54, MP55, MP56
Moderator: Dr. Rohit Mohindra
Convention Hall C5
15:00 – 16:30 Track 1 – Research Abstracts LO65, LO66, LO67, LO68, LO69, LO70, LO71, LO72, LO73
Moderator: Dr. Paul Atkinson
Track chairs: Dr. Andrew McRae & Dr. Justin Yan
104
Track 2 – Pediatrics Dr. Shannon MacPhee, Dr. Kathy Boutis, Dr. Janet Curran, Dr. Garth Meckler, Dr. Neil Petrie
Embedded abstracts: LO62, LO63
Track chairs: Dr. Shannon MacPhee & Dr. Kevin Chan
202
Track 3 – Informatics Dr. Sam Stewart, Dr. Lynsey Martin, Dr. Christopher Patey, Mr. Paul Norman
Track chair: Dr. Katrina Hurley
109
Track 4 – Disaster (1) Dr. Val Homier, Dr. Andrew Wilmore, Dr. Daniel Kollek, Dr. Vered Gazit
Track chair: Dr. Carl Jarvis
201
Track 5 – Knowledge Translation Dr. Andrew Worster, Ms. Shelley McLeod, Dr. Jo-Ann Talbot, Dr. Cheri-Lee Adams
Track chair: Dr. Jo-Ann Talbot
106-107
Track 6 – Heads, Hearts and Making Sure They All Get Perfused Dr. James Gould, Dr. George Kovacs, Dr. Andrew Travers, Dr. Gord Gubitz
Embedded abstract: LO64
Track chair: Dr. Mary-Lynn Watson
Argyle Suite (A1-A3)
16:30 – 18:00 Grizzly Den Presenters: Dr. Rob Green, Dr. Kari Sampsel, Dr. Christopher Skappak
Grizzlies: Dr. Marcel Emond, Dr. Eddy Lang, Dr. Laurie Morrison, Dr. Venkatesh Thiruganasambandamoorthy (moderator)
Argyle Suite (A1-A3)
21:00 – 01:00 Docs that Rock Pacifico
TIME EVENT SPEAKERS ROOM
Wellness initiative: Enjoy a sleep-in after Docs that Rock!
09:00 – 11:30 CONFERENCE REGISTRATION Convention Hall Atrium
09:30 – 10:30 Plenary: Communication, Collaboration and Indomitable Spirit Dr. Richard “Harry” Harris Convention Hall C1
10:30 – 10:45 Refreshment break Convention Hall Atrium
10:45 – 12:15 Track 1 – Research Abstracts LO31, LO32, LO33, LO34, LO35, LO36, LO38, LO39
Moderator: Dr. Gary Joubert
Track chairs: Dr. Andrew McRae & Dr. Justin Yan
104
Track 2 – Just the Facts 3: Pediatric Edition (Still Just the Facts, Only errr…Smaller) Dr. Kevin Chan, Dr. Allyson Holland, Dr. Dominic Allain, Dr. Brett Taylor
Track chair: Dr. Dominic Allain
Argyle Suite (A1-A3)
Track 3 – Geriatric EM: Creating a Senior-Friendly ED; Patient Experience; ED Patients with Dementia Dr. Don Melady; A panel of geriatric “ED survivors”: Ms. Joanne Redgrave and Ms. Diana Lawlor, Dr. Rob Anderson
Track chair: Dr. Doug Sinclair
202
Track 4 – Disaster (2) Dr. James Stempien, Dr. Alison Turnquist, Dr. Carlyn Denton, Dr. Tom Schmitz, Dr. Trevor Jain, LCol Dave Coker, LCol Will Patton
Track chair: Dr. Trevor Jain
201
Track 5 – Education & Top Education Innovation Abstract Competition Dr. Teresa Chan, Dr. Lynsey Martin, Dr. Tamara McColl, Dr. Erica Dance, Dr. Kaif Pardhan, Dr. Heather Murray, Dr. Alim Pardhan, Dr. Daniel Ting (judge)
Top education innovation abstracts: LO83, LO84, LO85
Track chair: Dr. Teresa Chan
109
Track 6 – Brag and Steal (top QIPS abstracts) LO86, LO87, LO88, LO89, LO90, LO91, LO92, LO93
Track chair: Dr. Lucas Chartier
106-107
12:15 Conference ends – see you at #CAEP20 in Ottawa